Odborné články a príspevky

SUBMETERING – Trendy merania v budovách
Ing. Gustáv Kebísek, Ing. Ján Bartko, Nobius Metering, s.r.o., Nitra
13. ročník konferencie s medzinárodnou účasťou "Meranie a rozpočítanie tepla 2013", 14. a 15. 11. 2013, Piešťany
1. Úvod
Každé zvýšenie cien energií umocňuje význam šetrenia energie a nedá sa to uskutočniť bez pozorného a podrobného sledovania jej použitia. Preto sa submetering viac ako inokedy uplatňuje rovnako v priemyselných ako aj tradičných komerčných a rezidenčných aplikáciách na podporu šetrenia a zvýšenia produktivity. Tento článok bude popisovať čo to je, prečo je to dôležité a ako to účinne aplikovať.
Hoci je možné submetering použiť na splnenie väčšiny dôležitých funkcií, ako je monitorovanie zariadení, určovanie trendov, signalizácia a alarmy, údržba, komunikácia, analýza kvality výkonu, tento článok sa zameria na monitorovanie energie. Submeteringové aplikácie sa môžu uplatniť v rôznych trhových segmentoch, ako je bývanie, komerčné, priemyselné a výrobné priestory, farmaceutický a petrochemický priemysel, dátové centrá a pod.

2. Čo je to Submetering?
Submetering je zvyčajne proces merania nainštalovaný majiteľom a pre majiteľa budovy a nie je závislý od spoločnosti, ktorá energie dodáva a poskytuje služby s tým spojené. Preto vlastníci priemyselných alebo komerčných a obytných nájomných budov inštalujú submeteringové zariadenia výlučne na účely merania vo vnútri priestorov - buď na rozdelenie nákladov alebo pre vnútorné rozúčtovanie.
Klasické inštalácie môžu byť klasifikované buď ako „Master-meranie“ alebo „Priame meranie“ a nemali byť zamieňané za submeteringové systémy.
  • Master-meranie“ je inštalácia, kde existuje jediný bod merania na vstupe do budovy / areálu. To je bežné riešenie pre priemyselné alebo komerčné budovy, kde existuje len jeden podnikateľský subjekt.
  • Inštaláciou samostatných meračov pre každého nájomníka v budove je možné využiť „ Priame meranie“ na presné odčítanie a účtovanie každému nájomníkovi na základe skutočnej spotreby. Táto metóda sa stala bežnou praxou v mnohých aplikáciách so svojimi výhodami aj nevýhodami oproti „Master-meraniu“.


Master meranie


Priame meranie

Submetering sa zameriava na objekty merané spôsobom „Master-merania“ objektu, kde majiteľ budovy inštaluje merače na individuálne sledovanie spotreby energií nájomníkov, ako je znázornené na obrázku nižšie:


Submetering alebo „čiastkové meranie“ sa týka inštalácie a prevádzky zariadení na meranie a spätné vyúčtovanie nákladov na vodu, teplo, plyn a elektrickú energiu.
Submetering je implementácia systému, ktorý umožňuje prenajímateľovi, správcovi majetku firmy, združeniu vlastníkov bytov, majiteľom domov alebo iným multi-nájomcom nehnuteľnosti účtovať jednotlivým nájomníkom samostatnú odmeranú spotrebu energií.
Vzhľadom k tomu, že submetering zvyšuje povedomie spotrebiteľov, používatelia / nájomníci sa snažia oveľa viac šetriť a tým dramaticky znížiť celkovú spotrebu. Typické nehnuteľnosti vhodné na submeteringové meranie: apartmány, radové domy, nájomné bytové domy a nákupné centrá.

Pre vlastníkov a manažérov takýchto priestorov sú neustálou hrozbou rastúce náklady na poskytované služby a návratnosť zaostáva za predpokladanými očakávaniami. Submetering ako nástroj pre manažment takýchto služieb dokáže:
  • získať späť viac z vynaložených nákladov
  • zvýšiť šetrenie medzi nájomníkmi / používateľmi
  • udržať výšku poplatkov za nájomné a súvisiace náklady konkurencieschopné
  • výrazne zvýšiť hodnotu majetku.
3. Prečo využívať submetering
Rastúce náklady na energie sú často najväčšie variabilné náklady komerčných, priemyselných, inštitucionálnych a viac - rodinných budov. Inštalácia čiastkových meračov ponúka celý rad dôležitých a užitočných možností pre majiteľa budovy, rovnako ako aj pre nájomníka:
  • záznam skutočnej spotreby energie (bez odhadu)
  • analytický nástroj pre rozdelenie nákladov na nájomcu, oddelenie, poschodie, firmu...
  • analytický nástroj pre hospodárenie s energiou
  • dodržiavanie ekologických stavebných iniciatív
  • meranie a verifikácia programov na úsporu energie
Existuje celý rad výhod submeteringu:
  • Presné monitorovanie energie
  • Poskytuje aktuálne údaje o používaní eliminuje potrebu odhadu úžitkovej plochy (odhady štvorcových metrov)
  • Čiastkové merače sú presné a certifikované
  • Jednoduchý energetický nástroj na správu budov. Submetering sa ľahko inštaluje do systémov manažmentu budov / energie. Do týchto systémov dodáva podrobné energetické údaje a poskytuje užívateľom maximálnu kontrolu nad ich energiami. Diaľkový odpočet údajov pomocou AMR (Automatic Meter Reading) systémov dohliada na celkový výkon budovy. Faktom je, že maximálna kontrola = maximálne úspory a submetering poskytuje nástroje potrebné pre maximálnu kontrolu.
  • Zvyšuje úspory energie. Nemôžete riadiť to, čo nemonitorujete. Je nemožné efektívne riadiť svoju spotrebu energie, bez toho, aby ste najprv nevedeli ako, kedy a kde sa používa. Ak sa účtuje samostatne vlastná spotreba energie používateľa, dá sa dosiahnuť priemerný pokles až o 10 až 20 %.
  • Pozitívny environmentálny dopad. Každá kilowatt-hodina ušetrenej energie znižuje znečistenie ovzdušia oxidom uhličitým (CO2), oxidom siričitým (SO2) a oxidom dusným (NOx).
  • Jednoduché použitie a flexibilné inštalácie. Kompaktné merače sa môžu inštalovať prakticky v akomkoľvek dostupnom priestore a môžu sledovať akúkoľvek veľkosť meranej veličiny od hlavného rozvodu k jednotlivej odbočke okruhu.
  • Automatické odpočty (AMR) umožňujú odčítanie meračov kedykoľvek, vo dne alebo v noci za akéhokoľvek počasia, kdekoľvek na svete prostredníctvom príslušného rozhrania a počítačovej infraštruktúry.
4. Typické aplikácie

Komerčné aplikácie
Rastúce náklady na energie aj naďalej nútia prevádzkovateľa komerčných priestorov hľadať spôsoby, ako znížiť prevádzkové náklady. Používa sa submetering, a tým sa zisťuje, kedy a kde sa spotrebováva energia a následne sa implementujú programy na úsporu energie.
Typ energetických údajov potrebných pre súčasného manažéra služieb sa nedá získať prostredníctvom master merača umiestneného na vstupe do budovy.
Čiastkové merače poskytujú podrobné a presné periodické údaje o spotrebe energií a dodávajú ich globálnej úrovni z jednotlivých zón alebo až z individuálnych odberných miest.
Použitie meračov a submeteringových systémov zabezpečuje energetické informácie potrebné pre presné a spoľahlivé:
  • zavádzanie profilov a štandardov
  • rozdelenie nákladov a fakturáciu pre nájomníkov
  • úspory energie a zníženie nákladov
  • ekologické iniciatívy pre nehnuteľnosti a vládne nariadenia
Kto má úžitok?
  • Vlastníci budov
    Na podnikovej úrovni, čiastkové merače pomáhajú manažérom sledovať všetko od využívania spoločných priestorov až po monitorovanie využívania energie po pracovnej dobe.
  • Nájomníci
    Z pohľadu nájomcu, čiastkové merače eliminujú problémy spojené s opatreniami založenými na pomerných meraniach, ako je plošná výmera úžitkových priestorov. Tým sa uprednostňujú veľko-plošní užívatelia pred nízko-plošnými. Nájomníci sú tiež schopní finančne profitovať z akýchkoľvek praktík na úsporu energie, ktoré realizujú.
Priemyselné aplikácie
Priemyselný sektor spotrebováva veľký podiel všetkých energií. Preto sa hľadajú spôsoby, ako znížiť náklady na energie bez toho, aby bola ohrozená produkcia. Vyspelá submeteringová technológia môže pomôcť personálu podstatne znížiť skutočné náklady a investície do priemyselných procesov.

Kto má úžitok?
  • Vlastníci budov a manažéri
    Ako súčasť energetického obrazu objektu, prevádzkovatelia zariadení potrebujú presné a okamžité energetické údaje pre vyhodnotenie výkonnosti jednotlivých procesov, častí zariadenia a oddelení. V každom type priemyselného areálu, či už v procesnej alebo kusovej výrobe, je použitie meračov nákladovo veľmi efektívny spôsob, ako zmapovať spotrebu energie, izolovať špecifické procesy, ktoré nie sú energeticky úsporné a v reálnom čase poskytuje vyhodnotenie kritických činností zaťaženia a uvoľnenia.
Bytové domy
Rastúce ceny energií nútia majiteľov bytových domov rozdeliť náklady na prevádzku späť na nájomníka, obnoviť príjmy a zvýšiť úsporu zdrojov. Ľubovoľné rozdelenie nákladov podľa úžitkovej plochy a ďalšie pomerné fakturačné merania nútia len veľmi málo k úsporám energií. Na druhej strane nájomníci vo vežiakoch, družstevných bytoch, budovách so zmiešaným využitím spotrebovali až o 25% menej energie, keď boli použité čiastkové merače na rozúčtovanie energie.

Kto má úžitok?
V zariadeniach, kde existuje viac nájomníkov, monitorovanie skutočnej spotreby je výhodné pre vlastníka budovy aj nájomníkov.
  • Vlastníci budovy a manažéri
    Manažéri sú schopní alokovať náklady využitia energií priamo na nájomníka. Energetické náklady môžu zahŕňať elektrinu, plyn, vodu aj teplo. Okrem toho je možné monitorovať všetky spoločné oblasti použitia a rozdeľovať spravodlivo medzi nájomníkmi. Fakturácia nájomníkom a rozdelenie nákladov na užívanie spoločných priestorov umožňuje správcovi budovy kompenzovať náklady na energie.
  • Nájomníci
    Nájomníci profitujú z procesu merania skutočnej spotreby energie dvomi spôsobmi. Po prvé, nájomníci platia len za to, čo skutočne spotrebujú. Nie sú zaťažení zvýšenými nákladmi veľkých užívateľov, ako by bolo, keby boli účtované na základe paušálnej sadzby za meter štvorcový priestoru. Po druhé, získajú kontrolu nad svojou spotrebou, ktorá im umožní šetriť energie.

5. Produkty a zariadenia vhodné na submetering

Merače tepla, chladu, vody ....
Nové kompaktné merače tepla, chladu a vody sú navrhnuté tak, aby spĺňali všetky aspekty sub-meteringu. Sú to univerzálne merače energie, ktoré je možné použiť vo veľmi širokom rozsahu oblastí. Obzvlášť precízne merače vynikajú najmä svojou dlhodobou životnosťou a presnosťou. Vďaka ultrazvukovej technológii je dodržaná stála presnosť a 6 až 12 ročná kapacita akumulátora zaručuje minimálnu údržbu merača. Tým sa stávajú cenovo konkurenčnými a dôveryhodnými medzi používateľmi vďaka presne vypočítanej spotrebovanej energii.

Niektoré technické vlastnosti meračov:
  • Merače na meranie tepla aj chladu, s teplotným rozsahom: 2 °C ... 130 ° C
  • Nízka tlaková strata – výhoda vo vysokých budovách
  • Montáž v rôznych polohách
  • Extrémne malé vonkajšie rozmery
  • Veľmi veľký dynamický rozsah: 250:1
Podstatné výhody v porovnaní s tradičným meračom z hľadiska nákladov za spotrebovanú energiu:
  • Dlhodobé riešenie
  • Jednoduché a rýchle odčítanie – cez tablet alebo USB-reader – prostredníctvom zabudovanej bezdrôtovej M-Bus komunikačnej technológie
  • Presné meranie energie v závislosti na individuálnej spotrebe
  • Veľký dátový záznamník umožňujúci uchovať niekoľkoročnú históriu nameraných údajov a prevádzkových informácií – uľahčuje odstraňovanie chýb a rýchle vybavovanie sťažností
  • Technológia, ktorá podporuje ekonomickú správu nehnuteľností a otvára nové perspektívy zákazníckych služieb.
6. Záver

Všetky iniciatívy a vízie používania meračov by mali smerovať k presvedčeniu, že submetering je prostriedkom a nie cieľom. Spoločným cieľom by malo byť neustále zlepšovanie energetickej hospodárnosti budov. Môže sa stať, že „čiastkovo meriame“ takmer všetko čo sa dá, ale namerané údaje doslova pretečú okolo nás a sú len uložené na bezpečnom mieste. Nevieme, ako ich skutočne využiť, čo z nich vypočítať a aké prevádzkové otázky zodpovedať.
Majitelia nehnuteľností, ktorí chápu jestvujúce príležitosti, dokážu reálne zmapovať situáciu, kde a aké merače sa majú inštalovať, aké údaje sa budú merať, posielať, analyzovať a využívať. Je dôležité si uvedomiť, že meranie je len vtedy prospešné, ak nesie zo sebou potenciálne užitočné informácie vhodné pre následné opatrenia.

Literatúra:
[1] Submetering – A Practical Approach, by L.Mane GE ESL Magazine, 2005
[2] Internet

Na začiatok stránky